Kontakt

71-220 Szczecin

ul. Modra 63/4

Godziny otwarcia

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek 

Sobota

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

10:00 - 14:00

608 613 999

5 porad jak dobierać oprawki okularów do kształtu twarzy

26 stycznia 2023

Wybór okularów nie jest łatwym zadaniem. Zwykle największą uwagę zwraca się na ich parametry oraz wygodę i trwałość. Jednak odpowiednio dobrane mogą podkreślić urodę i zamaskować ewentualne mankamenty. Warto o tym wiedzieć, gdyż niedopasowane oprawki mogą ujmować uroku, a przez to pogarszać humor. Dlatego koniecznie sprawdź, który rodzaj okularów pasuje do Twojej twarzy!

Jakie oprawki do kwadratowej twarzy?

Twarz o kształcie kwadratu to taka, w której wysokość jest mniej więcej równa szerokości. Linia biegnąca od czoła, przez policzek do szczęki jest pionowa i prosta. Ten typ twarzy charakteryzuje się też mocno zaznaczoną żuchwą. Idealne oprawki powinny więc nadawać twarzy lekkości i łagodności oraz nieco ją wysmuklić. Najlepszym wyborem będą duże okulary, w grubych oprawkach. Wybieraj takie, których kształt jest zaokrąglony – unikaj ostrych linii. Polecane modele to pilotki lub oprawki lekko wydłużone, tzw. kocie oko. Kwadratowa twarz może wyglądać niekorzystnie w małych, geometrycznych okularach.

Trójkątna twarz – które oprawki będą pasować?

Osoby posiadające trójkątną twarz mają zwykle dość wąską szczękę i szersze czoło. Charakterystyczny jest też wyraźny, spiczasty podbródek. Ten kształt posiada także wydatne kości policzkowe. Oprawki okularów powinny więc przywracać proporcje twarzy – optycznie zwężać jej górną część i dodawać objętości w dolnych partiach. Najlepiej sprawdzają się modele z zaokrąglonym dołem. Dobrym wyborem będą też okulary okrągłe, o bardzo cienkich, wręcz niewidocznych oprawkach. Polecane są też np. popularne kocie oczy, jednak inaczej niż w przypadku twarzy kwadratowej, trójkątom będą pasowały nieco mniej masywne modele, ze ściętą górą. 

Okulary idealne do okrągłej twarzy

Okrągła twarz charakteryzuje się równą wysokością i szerokością. Czoło i szczęka są raczej wąskie, najszerszą częścią są wydatne policzki. Wybierając okulary, warto zdecydować się na modele, które pozwolą nieco wysmuklić twarz. Takie zadanie spełniają oprawki o geometrycznych kształtach, które wyostrzą kontury. Dobrym pomysłem mogą też być modele z częściową ramką (w których dolna część oprawki jest niemal niewidoczna). Lepiej też unikać okularów okrągłych lub owalnych.

 

Jak dobierać oprawki do kształtu twarzy

Jakie oprawki sprawdzą się przy owalnej twarzy?

Twarz owalna jest uważana za najbardziej pożądany kształt. Charakteryzuje się proporcjonalnością. Czoło i szczęka mają podobne wymiary, a najszerszym punktem są policzki. Jednak w odróżnieniu od twarzy okrągłej, kształt owalny wędzie nieco dłuższy i węższy. Uważa się, że posiadaczki takiej twarzy mogą dowolnie wybierać oprawki.

Warto eksperymentować!

Należy jednak pamiętać, że ludzka twarz, poza przybliżonym kształtem, ma także różne inne cechy. Może się więc okazać, że będziesz wyglądać świetnie w oprawkach, które teoretycznie nie powinny do Ciebie pasować. Kształt twarzy może się też nieco zmieniać np. pod wpływem wahań masy ciała. Dlatego czasami warto też przymierzyć zupełnie inne okulary. Pamiętaj, że najważniejszym wy znacznikiem powinno być Twoje samopoczucie – jeśli w danych okularach czujesz się świetnie, to z pewnością też świetnie wyglądasz! 

 

Optyk Szczecin | Najlepsze oprawki do okularów