Kontakt

71-220 Szczecin

ul. Modra 63/4

Godziny otwarcia

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek 

Sobota

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

10:00 - 14:00

608 613 999

Cyfrowe zmęczenie wzroku – wszystko, co warto o nim wiedzieć

04 marca 2023

Czym jest cyfrowe zmęczenie zzroku?

Cyfrowe zmęczenie wzroku (z ang. Digital Eye Strain (DES)) to stosunkowo nowa jednostka chorobowa. Mianem tym określamy pewien zespół objawów, których doświadczamy na skutek długotrwałej (co najmniej 2-godzinnej) pracy przed monitorem urządzeń cyfrowych - komputerem, tabletem lub smarfonem.

Co istotne, cyfrowe zmęczenie wzroku silniej dotyka osoby posiadające nieskorygowaną wadę wzroku lub używające szkieł okularowych lub soczewek ze zbyt małą (niepełną) korektą.

Skąd bierze się cyfrowe zmęczenie wzroku?

Patomechanizm cyfrowego zmęczenia wzroku skupia się na mruganiu. To ono odpowiada za prawidłowo utworzony film łzowy, czyli znane nam wszystkim łzy. Co ważne, to właśnie mruganie rozprowadza łzy po całej powierzchni oka i gwarantuje mu odpowiednie nawilżenie.

Niestety, czytanie na ekranie komputera, smarfona czy też tabletu znacząco zmniejsza ilość prawidłowych i pełnych mrugnięć, które są konieczne do właściwego połączenia frakcji lipidowej z frakcją mucynowo-wodną filmu łzowego.

Wraz z wydłużeniem czasu spędzonego przed ekranem urządzenia cyfrowego, czujemy się coraz gorzej. Jakie dokładnie są symptomy cyfrowego zmęczenia wzroku?

Najczęstsze objawy cyfrowego zmęczenia wzroku

Objawy cyfrowego zmęczenia wzroku to najczęściej:

 • zmęczenie wzroku i zaczerwienienie oczu;
 • bóle głowy;
 • ogólne zmęczenie organizmu;
 • zamglone lub niewyraźne widzenie;
 • nadwrażliwość na światło;
 • suchość oczu;
 • częste przecieranie oczu i ich podrażnienie;
 • trudności z koncentracją;
 • rozdrażnienie;
 • gorsze widzenie po zmroku i w nocy.

Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione symptomy mogą mieć różne przyczyny. Jeśli jednak objawy współwystępują ze sobą, a Ty na co dzień spędzasz przed ekranem dużo czasu - możliwe, że dotknął Cię syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku.

Syndrom widzenia komputerowego - co to jest?

Warto w tym momencie wspomnieć również o pojęciu widzenia komputerowego. Być może spotkałeś się z tego rodzaju określeniem. Jest ono synonimem cyfrowego zmęczenia.

Zauważ, że monitory urządzeń cyfrowych wpływają na to, w jaki sposób widzimy - możemy mieć trudności związane z nadwrażliwości na światło lub z widzeniem w ciemności czy z dostrzeganiem szczegółów z daleka.

Właśnie dlatego cyfrowe zmęczenie wzroku nazywamy także widzeniem komputerowym - niestety, tak charakterystycznym w dzisiejszych czasach.

Profilaktyka cyfrowego zmęczenia, czyli jak przeciwdziałać widzeniu komputerowemu?

W sytuacjach, w których jest to możliwe, postaraj się spędzać czas z dala od ekranów i monitorów. Wybierz spacer zamiast rozrywki w smarfonie, postaw na muzykę zamiast telewizji, spróbuj pisać ręcznie. Unikaj korzystania z urządzeń cyfrowych z bliskiej odległości.

Jeśli jednak Twój zawód wymaga długotrwałej pracy przy komputerze, podejdź do tego rozsądnie i z głową. Zadbaj o ergonomię swojego miejsca pracy. Niezwykle ważne dla higieny cyfrowej okazują się chociażby takie kwestie, jak postawa przyjmowana podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.

Kolejną kwestią jest odległość oczu od monitora. W optymalnej sytuacji powinna ona wynosić odległość wyprostowanej ręki (ok. 40-75 cm). Dbaj o stabilność filmu łzowego Twoich oczu i wybieraj odpowiedni kąt patrzenia. Ustaw swój monitor na wysokości wzroku.

Jeśli nie jesteś w stanie unikać urządzeń elektronicznych w swoim codziennym życiu, zaplanuj regularne przerwy w trakcie pracy. Miej na uwadze fakt, że konsekwencje przerwania filmu łzowego prędzej czy później obniżą jakość Twojej pracy przed komputerem.

Jak radzić sobie z cyfrowym zmęczeniem wzroku, gdy już się pojawi?

Objawy związane z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku (m.in. ból głowy i dyskomfort oczu odczuwany praktycznie każdego dnia) potrafią na dobre pozbawić nas możliwości efektywnego działania.

Jak więc pokonać cyfrowe zmęczenie wzroku i dolegliwości związane z komputerowym widzeniem? Czy jest to w ogóle możliwe?

 • Odpowiednie nawilżenie oczu

Już przy pierwszych objawach cyfrowego zmęczenia, korzystaj z kropli nawilżających. Staraj się również wykonywać pełne, prawidłowe mrugnięcia podczas swoich przerw. Pamiętaj, jak istotne dla Twoich oczu jest nawilżenie.

 • SYNC III

Jeśli spędzasz przed monitorem kilka godzin dziennie i nosisz okulary, zainwestuj w egzemplarz z z soczewkami, które posiadają strefę wsparcia wzroku, jak np. SYNC III. Znacznie złagodzi ona objawy wzmożonego wysiłku wzrokowego.

 • Powłoka BlueControl

Rozwiązaniem, które może Cię zainteresować, jest także powłoka antyrefleksyjna BlueControl. Pozwala ona na redukcję ilości niebieskiego światła, które emitują monitory i ekrany urządzeń cyfrowych.

Cyfrowe zmęczenie wzroku - podsumowanie

Korzystanie z urządzeń cyfrowych stało się dziś codziennością. Coraz częściej nasza praca wiąże się z wielogodzinnym wytężaniem wzroku przed monitorem komputera.

Trudno zatrzymać czy też kwestionować postęp technologiczny, można jednak skutecznie walczyć z komputerowym widzeniem (computer vision syndrome). W dużej mierze możemy mu zapobiec lub złagodzić jego objawy.

Warto na koniec podkreślić, że już zrobiliśmy pierwszy, bardzo istotny krok - zauważyliśmy problem i podjęliśmy próbę wyjaśnienia jego przyczyn. Teraz nadszedł czas na wdrożenie wspomnianych wyżej sposobów na walkę z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Powodzenia!

Optyk z pasją Szczecin