71-220 Szczecin
ul. Modra 63/4
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
10:00 - 14:00
Cyfrowe zmęczenie wzroku (z ang. Digital Eye Strain (DES)) to stosunkowo nowa jednostka chorobowa. Mianem tym określamy pewien zespół objawów, których doświadczamy na skutek długotrwałej (co najmniej 2-godzinnej) pracy przed monitorem urządzeń cyfrowych - komputerem, tabletem lub smarfonem.
Co istotne, cyfrowe zmęczenie wzroku silniej dotyka osoby posiadające nieskorygowaną wadę wzroku lub używające szkieł okularowych lub soczewek ze zbyt małą (niepełną) korektą.
Patomechanizm cyfrowego zmęczenia wzroku skupia się na mruganiu. To ono odpowiada za prawidłowo utworzony film łzowy, czyli znane nam wszystkim łzy. Co ważne, to właśnie mruganie rozprowadza łzy po całej powierzchni oka i gwarantuje mu odpowiednie nawilżenie.
Niestety, czytanie na ekranie komputera, smarfona czy też tabletu znacząco zmniejsza ilość prawidłowych i pełnych mrugnięć, które są konieczne do właściwego połączenia frakcji lipidowej z frakcją mucynowo-wodną filmu łzowego.
Wraz z wydłużeniem czasu spędzonego przed ekranem urządzenia cyfrowego, czujemy się coraz gorzej. Jakie dokładnie są symptomy cyfrowego zmęczenia wzroku?
Objawy cyfrowego zmęczenia wzroku to najczęściej:
Oczywiście, wszystkie wyżej wymienione symptomy mogą mieć różne przyczyny. Jeśli jednak objawy współwystępują ze sobą, a Ty na co dzień spędzasz przed ekranem dużo czasu - możliwe, że dotknął Cię syndrom cyfrowego zmęczenia wzroku.
Warto w tym momencie wspomnieć również o pojęciu widzenia komputerowego. Być może spotkałeś się z tego rodzaju określeniem. Jest ono synonimem cyfrowego zmęczenia.
Zauważ, że monitory urządzeń cyfrowych wpływają na to, w jaki sposób widzimy - możemy mieć trudności związane z nadwrażliwości na światło lub z widzeniem w ciemności czy z dostrzeganiem szczegółów z daleka.
Właśnie dlatego cyfrowe zmęczenie wzroku nazywamy także widzeniem komputerowym - niestety, tak charakterystycznym w dzisiejszych czasach.
W sytuacjach, w których jest to możliwe, postaraj się spędzać czas z dala od ekranów i monitorów. Wybierz spacer zamiast rozrywki w smarfonie, postaw na muzykę zamiast telewizji, spróbuj pisać ręcznie. Unikaj korzystania z urządzeń cyfrowych z bliskiej odległości.
Jeśli jednak Twój zawód wymaga długotrwałej pracy przy komputerze, podejdź do tego rozsądnie i z głową. Zadbaj o ergonomię swojego miejsca pracy. Niezwykle ważne dla higieny cyfrowej okazują się chociażby takie kwestie, jak postawa przyjmowana podczas korzystania z urządzeń cyfrowych.
Kolejną kwestią jest odległość oczu od monitora. W optymalnej sytuacji powinna ona wynosić odległość wyprostowanej ręki (ok. 40-75 cm). Dbaj o stabilność filmu łzowego Twoich oczu i wybieraj odpowiedni kąt patrzenia. Ustaw swój monitor na wysokości wzroku.
Jeśli nie jesteś w stanie unikać urządzeń elektronicznych w swoim codziennym życiu, zaplanuj regularne przerwy w trakcie pracy. Miej na uwadze fakt, że konsekwencje przerwania filmu łzowego prędzej czy później obniżą jakość Twojej pracy przed komputerem.
Objawy związane z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku (m.in. ból głowy i dyskomfort oczu odczuwany praktycznie każdego dnia) potrafią na dobre pozbawić nas możliwości efektywnego działania.
Jak więc pokonać cyfrowe zmęczenie wzroku i dolegliwości związane z komputerowym widzeniem? Czy jest to w ogóle możliwe?
Już przy pierwszych objawach cyfrowego zmęczenia, korzystaj z kropli nawilżających. Staraj się również wykonywać pełne, prawidłowe mrugnięcia podczas swoich przerw. Pamiętaj, jak istotne dla Twoich oczu jest nawilżenie.
Jeśli spędzasz przed monitorem kilka godzin dziennie i nosisz okulary, zainwestuj w egzemplarz z z soczewkami, które posiadają strefę wsparcia wzroku, jak np. SYNC III. Znacznie złagodzi ona objawy wzmożonego wysiłku wzrokowego.
Rozwiązaniem, które może Cię zainteresować, jest także powłoka antyrefleksyjna BlueControl. Pozwala ona na redukcję ilości niebieskiego światła, które emitują monitory i ekrany urządzeń cyfrowych.
Korzystanie z urządzeń cyfrowych stało się dziś codziennością. Coraz częściej nasza praca wiąże się z wielogodzinnym wytężaniem wzroku przed monitorem komputera.
Trudno zatrzymać czy też kwestionować postęp technologiczny, można jednak skutecznie walczyć z komputerowym widzeniem (computer vision syndrome). W dużej mierze możemy mu zapobiec lub złagodzić jego objawy.
Warto na koniec podkreślić, że już zrobiliśmy pierwszy, bardzo istotny krok - zauważyliśmy problem i podjęliśmy próbę wyjaśnienia jego przyczyn. Teraz nadszedł czas na wdrożenie wspomnianych wyżej sposobów na walkę z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Powodzenia!