71-220 Szczecin
ul. Modra 63/4
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
10:00 - 14:00
Obiło Ci się o uszy to i owo o niebieskim świetle emitowanym przez Twój smartfon? Poznaj jego wpływ na wzrok i inne aspekty funkcjonowania człowieka. Być może właśnie znalazłeś przyczynę częstych bólów głowy lub trudności ze snem. Przedstawimy Ci skuteczne sposoby na zredukowanie negatywnego wpływu promieniowania niebieskiego.
Niebieskie światło emitowane jest przez ekrany komputerów, smartfonów, tabletów i telewizorów LCD. Nazywamy je także światłem widzialnym o wysokiej energii (inaczej HEV - High Energy Visible Light).
Co ciekawe, niewielka ilość niebieskiego światła potrafi pomóc nam w koncentracji uwagi i skupieniu się, a także w dobrym samopoczuciu. Dopiero nadmierna ekspozycja na niebieskie światło wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
Niestety, często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele czasu spędzamy przed ekranami odpowiadającymi za emisję HEV (dostarcza go także np. oświetlenie LED).
Światło niebieskie jest naturalną częścią światła słonecznego. Organizm człowieka potrzebuje go m.in. do prawidłowego regulowania cyklu dobowego. Co się jednak dzieje z naszym wzrokiem i widzeniem, gdy nieustannie wystawiamy się na działanie światła niebieskiego? Jaki wpływ na nasz wzrok ma niewinne surfowanie po Internecie?
Do objawów zbyt dużej ekspozycji naszego wzroku na światło różnych urządzeń elektronicznych należy:
Niestety, niebieskie światło smartfona może prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku i skutkować zwyrodnieniem plamki żółtej. Warto uświadomić sobie to ryzyko, jeśli długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu lub komputerem jest częścią naszych obowiązków zawodowych.
Jak donoszą najnowsze badania naukowe, światło niebieskie może także przyczyniać się do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej. Jest to nieuleczalna choroba spowodowana śmiercią światłoczułych komórek znajdujących się w siatkówce oka.
Zwyrodnienie plamki żółtej objawia się znaczną utratą widzenia. Dotyka najczęściej osoby w wieku 50-60 lat. Niestety, niebieskie światło urządzeń elektronicznych może znacząco przyspieszyć ten proces i pozbawić nas zdolności wyraźnego widzenia o wiele wcześniej.
Pamiętaj także, że jeśli intensywnie korzystasz z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie, możesz borykać się także z innymi dolegliwościami zdrowotnymi - związanymi bezpośrednio ze wzrokiem i widzeniem.
Ciepłe światło działa uspokajająco i sprzyja relaksacji. Zastanawiasz się, jaki wpływ ma na nasze samopoczucie sztuczne oświetlenie? Cóż, niebieskie światło nas... pobudza. W konsekwencji:
Niebieskie światło smartfona hamuje produkcję melatoniny, a to właśnie ona jest nam niezbędna podczas zasypiania. Wpatrywanie się w smartfon emitujący sztuczne światło niebieskie tuż przed snem jest (mówiąc delikatnie) pozbawione sensu. Wydzielanie melatoniny zostaje bowiem zaburzone właśnie przez ekrany smartfonów.
To jednak nie wszystko. Jak nadmiar światła niebieskiego wpływa na nasz wygląd zewnętrzny? Czy urządzenia cyfrowe mogą przyspieszyć nasze starzenie?
Już wiesz, jak HEV wpływa na nasz wzrok. A jak działa na skórę? Niestety, intensywne korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło nie pozostaje dla niej obojętne.
Jak dowiedziono, światło niebieskie przyśpiesza starzenie się skóry. Wyzwala duże ilości wodnych rodników, uszkadza włókna kolagenu i elastyny oraz warstwę ochronną skóry.
Negatywny wpływ światła niebieskiego to m.in. suchość skóry, brak sprężystości oraz pierwsze... zmarszczki! Urządzenia elektroniczne mogą z czasem doprowadzić nawet do przebarwień na skórze. Sposobem na zapobieganie szybszemu starzeniu się skóry są w tej sytuacji produkty wzbogacone o filtr HEV. Wciąż jednak nie cieszą się one zbyt dużą popularnością.
Aby chronić swój wzrok przed niebieskim światłem smartfona, włącz w nim filtr światła niebieskiego. Ustawienie może przybierać różne nazwy w zależności od modelu telefonu: tryb nocny, ochrona wzroku lub po prostu filtr światła niebieskiego.
Rozwiązaniem tego rodzaju może stać się także instalacja specjalnej aplikacji odpowiedzialnej za filtrowanie niebieskiego światła. Możemy wyposażyć w nią nasz tablet i laptop.
Innymi sposobami na ochronę wzroku przed HEV są:
Pamiętaj, że dzięki systematycznej kontroli wzroku, zapewniasz sobie możliwość szybkiego zareagowania na ewentualne problemy z widzeniem. Nie bez znaczenia dla ochrony oczu przed niebieskim światłem jest również coraz popularniejsza joga dla oczy. Na czym polega?
Joga dla oczu to systematyczny rodzaj gimnastyki oczu, która wzmacnia mięśnie i prawidłowe funkcjonowanie wzroku. Dzięki jodze, możemy poprawić zdolności oka do akomodacji (czyli umiejętności, by właściwie zogniskować obraz) i widzenia peryferyjnego.
Co ważne, joga oczu potrafi także zwalczać zmęczenie wzroku, pojawiające się w wyniku długiej ekspozycji na sztuczne światło smartfona. Ćwiczenia, choć łatwe, wymagają jednak systematyczności i dokładności.
Niestety, temat promieniowania niebieskiego wciąż uznawany jest przez wielu z nas za mało istotny. Dopiero uświadomienie sobie, jak bardzo może obniżyć wydajność organizmu i widzenia, pozwala nam oszacować jego szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie.
Światło niebieskie naszego smartfona bez dwóch zdań jest zagrożeniem dla wzroku, wyglądu skóry, samopoczucia oraz ogólnej sprawności. Właśnie dlatego już dziś włącz w swoim telefonie specjalny filtr i gdy tylko będzie to możliwe - spróbuj odpocząć od cyfrowego ekranu.
Jeśli potrzebujesz zbadać swój wzrok - zgłoś się do szczecińskiego optyka - Optyk z Pasją!