71-220 Szczecin
ul. Modra 63/4
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
11:00 - 19:00
10:00 - 14:00
Okulary są najpopularniejszą metodą korekcji wad wzroku. Pozwalają minimalizować różne problemy z widzeniem. Jednak niektóre osoby posiadają wady wzroku, które wymagałyby kilku par okularów. Dzieje się tak w przypadku wad, które łączą w sobie zaburzenia widzenia zarówno dali, jak i bliży. Problem ten nazywany jest prezbiopią i występuje najczęściej u osób po 40 roku życia. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem mogą być szkła progresywne. Zobacz, komu najbardziej przydadzą się takie okulary!
O tym, czy w Twoim przypadku zalecane są okulary progresywne, powinien zdecydować specjalista. Ustala się to na podstawie badania wzroku i wywiadu. Takie badanie może przeprowadzić optyk lub okulista. Wykonanie dokładnych pomiarów jest niezbędne – szkła progresywne wykonywane są na zamówienie i dostosowane do indywidualnie ustalonych parametrów.
Szkła progresywne zbudowane są z kilku stref, które dostosowane są do korekcji widzenia bliży i dali. Czytając gazetę czy spoglądając w ekran telefonu, zwykle kierujemy wzrok w dół, dlatego dolne pole okularów progresywnych pomaga lepiej i wyraźniej widzieć w tzw. bliży. Jeśli chcemy zobaczyć coś, co jest daleko, automatycznie unosimy wzrok – dlatego górna strefa szkieł progresywnych pomaga w problemach z widzeniem w dali. Środkowe pole poprawia widzenie przedmiotów znajdujących się w średniej odległości. Dzięki temu osoby z różnymi problemami ze wzrokiem mogą zdecydować się na jedną parę okularów. Szkła progresywne nadają się zarówno do czytania i pracy, jak i na co dzień.
Choć takie ruchy gałek ocznych są naturalne, to korzystanie z okularów progresywnych wymaga nieco przyzwyczajenia. Zwykle okres adaptacji trwa od kilku godzin do kilku dni. Rzadkość stanowią osoby, które nie są w stanie przyzwyczaić się do takich szkieł. Na początku pamiętanie o sposobie patrzenia może być nieco uciążliwe, jednak z czasem staje się odruchowe. Osobami, które powinny poświęcić szczególną uwagę wyrabianiu prawidłowych nawyków, są kierowcy, którzy muszą nauczyć się w odpowiedni sposób spoglądać w lusterka.
Takie okulary mogą nosić osoby o różnych wadach wzroku – dalekowzroczności, krótkowzroczności oraz z astygmatyzmem. Szkła progresywne są personalizowane, więc można z nich korzystać także w przypadku różnowzroczności.
Mimo szeregu zalet nie wszystkie osoby mogą nosić szkła progresywne. Należą do nich np. zaburzenia błędnika, zwyrodnienia plamki żółtej, czy jaskra. Takich okularów nie zaleca się też osobom, które mają problemy z widzeniem obuocznym.
Oprócz konieczności przyzwyczajenia się do takich szkieł, ich wadą może też być stosunkowo wysoka cena. Na ostateczny koszt okularów progresywnych wpływ ma wiele czynników – np. indywidualne potrzeby czy cena oprawek. Jednak jest on wyższy niż w przypadku zwykłych okularów korekcyjnych. Trzeba natomiast podkreślić, że decydując się na okulary progresywne, możesz kupić tylko jedną parę – zamiast osobnych egzemplarzy do czytania i na co dzień. Wówczas cena nie wydaje się już tak wysoka.
www.optykzpasja.pl | Oprawki do okularów Szczecin