Kontakt

71-220 Szczecin

ul. Modra 63/4

Godziny otwarcia

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek 

Sobota

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

11:00 - 19:00

10:00 - 14:00

608 613 999

Powłoki uszlachetniające na soczewkach — czym są? Jakie rodzaje wyróżniamy?

26 stycznia 2023

Dzięki rozwojowi technologii tworzone są coraz lepsze okulary, które odpowiadają potrzebom wszystkich osób borykających się z wadami wzroku. Powłoki uszlachetniające zwiększają jakość widzenia, a także komfort użytkowania okularów. W tym artykule skupimy się na rodzajach powłok i zaletach, które niesie ich użytkowanie.

 

Czym są powłoki uszlachetniające na soczewkach okularowych?


Soczewki to najważniejsza część okularów. Musicie wiedzieć, że to powłoki uszlachetniające zapewniają wysoką jakość widzenia, a także zwiększają komfort codziennego użytkowania okularów. 

Do zadań powłok uszlachetniających należy utwardzenie powierzchni, ochrona przed zarysowaniami, ułatwienie pielęgnacji, redukcja odblasków światła, a także ochrona przed niekorzystnym działaniem różnego rodzaju promieniowania. 

 

oprawki do okularów

 

Powłoka antyrefleksyjna


Powłoka antyrefleksyjna w okularach to specjalna powierzchnia, która jest nałożona na szkło korekcyjne i ma na celu zmniejszenie odbicia światła, aby uzyskać lepszą widoczność. Poprawia kontrast i komfort widzenia, niezależnie od panujących warunków. 

Powłoka antyrefleksyjna jest często stosowana w okularach przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych, aby obraz był bardziej przejrzysty. Powłoka antyrefleksyjna jest często wykonana z materiału o niskim współczynniku odbicia, który jest odporny na zarysowania i pozwala na lepszą widoczność w słoneczne dni.


Powłoka hydrofobowa


Powłoka hydrofobowa stworzona jest z nanocząsteczek, które zostały naniesione na powierzchnię okularów. Powłoka tworzy barierę, która odpycha wodę i inne substancje, dzięki czemu okulary stają się odporne na wilgoć czy zachlapanie wodą. 

Dodatkowo powłoka ta zapobiega też osadzaniu kurzu oraz zaparowywaniu okularów. Powierzchnia szkła jest gładka, a wszelkie zabrudzenia samoczynnie spływają z zaimpregnowanej powierzchni. Dzięki temu okulary są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.

 

Powłoka antystatyczna


Dzięki tej powłoce okulary są lepiej chronione przed osadzaniem się kurzu i innych zanieczyszczeń na powierzchni szkieł. Powłoka antystatyczna jest szczególnie przydatna w okularach do użytku codziennego, sportowego i ochronnego, ponieważ nie tylko zwiększa komfort noszenia, ale także poprawia widoczność okularów.

Jej zalety mogą zostać docenione w szczególności przez osoby przebywające w pomieszczeniach, w których występuje wysokie stężenie różnego rodzaju pyłków.

 

Powłoka blue

 

Powłoka chroniąca przed światłem niebieskim w okularach to zapobiega częściowemu przenikaniu światła niebieskiego do oczu użytkownika.  Tak jak antyrefleks wpływa na przejrzystość widzenia poprzez soczewkę, a także eliminuje około 20% światła niebieskiego emitowanego przez ekrany lcd, komputery, laptopy, tablety, a także sztuczne oświetlenie.

Pamiętajmy, że do problemów wywołanych przez ekspozycję na światło niebieskie zaliczamy zmęczenie, zaczerwienienie, łzawienie i suchość oczu. Dzięki powłoce blue zyskujemy polepszenie kontrastu widzenia, co wpływa na zmniejszenie zmęczenia wzroku istotne szczególnie dla osób pracujących przed komputerem i kierowców.

 

Optyk z pasją | Salon optyczny Szczecin | Oprawki Szczecin